Gentec-EO UP12E-70W-H5-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1671
Product Details
Gentec-EO UP12E-70W-H5-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP12E-70W-H5-D0 Thermal Detector for laser power measurement up to 70 W.
Versatile absorber suitable for most applications
Useful for measuring a wide range of lasers
Low risk of damaging the equipment
Allows fast rise time
Key Features
Modular Concept
Increase the power capability of your detector: 3 different cooling modules
High Performance
Fast rise time (0.3 sec)
High damage threshold (36 kW/cm2)
Compact Design
Only 14 mm thick (10S model)
Energy Mode
Measure single shot energy up to 5 J
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 70 W
Maximum average power (1 minute) 110 W
Noise equivalent power 1 mW
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 0.3 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 5 J
Noise equivalent energy 0.02 J
Minimum repetition period 1.5 s
Maximum pulse width 50 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 36 kW/cm2
Maximum energy density 1 J/cm2
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Water
Aperture diameter 12 mm
Absorber H5
Dimensions 68.5H x 38W x 34D mm