Gentec-EO HP60A-15KW-GD-QBH-IMP-D0 High Power Detector
Updated:2025-03-13
Views:2586
Product Details
Gentec-EO HP60A-15KW-GD-QBH-IMP-D0 High Power Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) User's Manual
Gentec-EO HP60A-15KW-GD-QBH-IMP-D0 High power detector for laser power measurement up to 15 000 W. Includes QB/QBH fiber adaptor.
High Power Handling
Handles up to 30 kW of continuous power with our standard models. Custom models are available for higher powers (See SUPER HP).
Stable Reading
Large Aperture
Our standard HP models (4KW, 12KW, 15KW and 30KW) have a very large effective aperture of up to 280 mm to accommodate even the largest laser beams. Larger apertures with various shapes are available upon request (See SUPER HP).
Available with YAG and CO2 Calibration
All HP Models can be calibrated at YAG and CO2 wavelengths with a calibration uncertainty of +/- 5%
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 15000 W
Minimum average power 500 W
Noise equivalent power 500 W
Spectral range 15 W
Typical rise time 0.8 - 12 μm
Power calibration uncertainty 15 s
Power calibration uncertainty ±5 %
Repeatability ±2 %
Back reflections 1 - 2 %
Linearity with power ±2 %
Linearity vs beam diameter ±1.5 %
Linearity vs beam position ±0.5 %
Water requirements
Required cooling flow (8 - 10) LPM < ±1 LPM/min
Temperature range 15 – 25 °C
Rate of temperature change < ±3°C/min
Maximum water pressure 413 kPa (60 psi)
Damage thresholds
Maximum average power density 80 kW/cm2
1. At 1064 nm, 1.07-1.08 μm and 10.6 μm, 500 W CW. Refer to user manual for damage threshold at other powers. May vary with wavelength and average power.
Display type None
1. 12 V maximum output signal available upon request.
2. A USB power adaptor will be necessary if the HP is used with a DB-15 extension cable.
Physical characteristics
Cooling Water
Aperture diameter 70 mm
Absorber GD
Dimensions 153H x 153W x 386D mm