Gentec-EO UP19K-15S-W5-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1770
Product Details
Gentec-EO UP19K-15S-W5-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP19K-15S-W5-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 15 W.
Measure extremely high average power density lasers with the W absorber
The W absorber can handle tightly focused beams thanks to its extremely high average power density damage threshold of 100 kW/cm2. It measures from UV to IR but is not suitable for CO2 laser wavelengths.
Ideal for UV lasers and tightly focused beams
Very low risk of damaging the equipment
Very High Damage Threshold
100 kW/cm2 in average power density
Compact Design
Only 21 mm thick (15S model)
Energy Mode
Measure single shot energy up to 200 J
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 15 W
Maximum average power (1 minute) 30 W
Noise equivalent power 1 mW
Spectral range 0.193 - 10 μm
Typical rise time 1.4 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 200 J
Noise equivalent energy 0.02 J
Minimum repetition period 5 s
Maximum pulse width 133 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 100 kW/cm2
Maximum energy density 1.1 J/cm2
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 19 mm
Absorber W
Dimensions 50H x 50W x 20.6D mm