Gentec-EO UP10K-2S-H5-L-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1855
Product Details
Gentec-EO UP10K-2S-H5-L-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP10K-2S-H5-L-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 2 W.
Versatile absorber suitable for most applications
Useful for measuring a wide range of lasers
Low risk of damaging the equipment
Allows fast rise time
Optional INTEGRA (USB or RS-232) output
The most cost-efficient solution
Same measurement performance as our other solutions
No compromise on interface functions and features
Compact solution for OEM applications and field servicing
Save money on recalibration with an all-in-one instrument
Android phone compatibility with optional INTEGRA output
Most portable solution
No need to carry a laptop
Faster measurement with XNR Anticipation
Save several seconds to tens of seconds for each measurement
NShorter operation interruption
Faster laser output diagnostics
Increased productivity
No compromise on measurement accuracy
Key Features
Low Power Thermopile
Noise level of a photo detector with the large bandwidth and high power capacity of a thermal device
IR Filter (UPF10 Models)
Removes unwanted IR interference
High Performance
Fast rise time (1.1 sec)
High damage threshold (36 kW/cm2)
Compact Design
Only 13 mm thick (UP10P model)
Energy Mode
Measure single shot energy up to 3 J
Smart Interface
Containing all the calibration data
Specifications
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 2 W
Noise equivalent power 30 μW
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 1.1 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 3 J
Noise equivalent energy 5 mJ
Minimum repetition period 2 s
Maximum pulse width 63 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 36 kW/cm2
Maximum energy density 1 J/cm2
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 10 mm
Absorber H5
Dimensions 50H x 50W x 21.5D mm