Gentec-EO UP10P-2S-H5-L-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1766
Product Details
Gentec-EO UP10P-2S-H5-L-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP10P-2S-H5-L-D0 Thermal Detector for laser power measurement up to 2 W.
Android phone compatibility with optional INTEGRA output
Most portable solution
No need to carry a laptop
Faster measurement with XNR Anticipation
Save several seconds to tens of seconds for each measurement
NShorter operation interruption
Key Features
Low Power Thermopile
Noise level of a photo detector with the large bandwidth and high power capacity of a thermal device
IR Filter (UPF10 Models)
Removes unwanted IR interference
High Performance
Fast rise time (1.4 sec)
High damage threshold (36 kW/cm2)
Compact Design
Only 13 mm thick (UP10P model)
Energy Mode
Measure single shot energy up to 3 J
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 2 W
Noise equivalent power 30 μW
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 1.4 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 3 J
Noise equivalent energy 5 mJ
Minimum repetition period 2 s
Maximum pulse width 63 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 36 kW/cm2
Maximum energy density 1 J/cm2
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 10 mm
Absorber H5
Dimensions 46H x 46W x 13D mm