HQA-15M-10T-QUARTZ TUNING FORK AMPLIFIER
Updated:2025-03-13
Views:2572
Product Details
HQA-15M-10T-QUARTZ TUNING FORK AMPLIFIER-FEATURES
  1. High gain of 1 x 1013 V/C
  2. Wide bandwidth from 250 Hz to 15 MHz
  3. Low input noise of 40 zC/√Hz and 700 pV/√Hz
  4. Excellent signal-to-noise ratio across the full bandwidth
EXCELLENT SIGNAL-TO-NOISE RATIO
THE SPECIAL OPERATING MODE OF CHARGE AMPLIFIERS
THE DIFFERENCE BETWEEN A CURRENT AMPLIFIER AND A CHARGE AMPLIFIER
CHARGE MEASUREMENTS DOWN TO THE PICO AND FEMTO COULOMB RANGE
The HQA-15M-10T was developed for AC charge sources such as tuning fork crystals and longitudinal resonators. The amplifier is characterized by a very low-noise design and high gain in order to achieve excellent sensitivity for charge measurements down to the pico and femtocoulomb range. In contrast to some other amplifiers, the HQA-15M-10T does not require cooling, which results in a much more compact design and easier handling. The small housing enables use near the signal source and thus avoids signal interference from long cables. After all, the large bandwidth from 250 Hz to 15 MHz is ideal for versatile use with a large selection of suitable signal sources.
APPLICATIONS
  • Pyro and piezoelectric detectors
  • Tuning fork quartz crystals
  • Longitudinal resonators
  • Atomic force microscopy (AFM)
Model
HQA-15M-10T
Charge Gain 1 x 1013 V/C
Equivalent Current Gain 1.6 x 106 V/A @ 1 MHz sinusoidal input signal
Lower Cut-Off Frequency 250 Hz
Upper Cut-Off Frequency 15 MHz
Input Charge Noise 40 x 10-21 C/√Hz @ 1 MHz
Equivalent Input Current Noise 250 fA/√Hz @ 1 MHz sinusoidal input signal
Input Voltage Noise 700 pV/√Hz @ 1 MHz
Input Impedance 1 GΩ || 10 nF
Effective AC Input Impedance 20 Ω @ 1 MHz sinusoidal input signal
Output Performance 10 V peak-peak @ 1 MΩ load
Power Supply ± 15 V, ± 35 mA typ.
Case 94 x 51 x 27 mm (L x W x H), weight 200 g (0.44 lb.)