DDPCA-300 Apian current amplifier
Updated:2025-03-13
Views:8362
  • Brand name: FEMTO
  • Model number: DDPCA-300
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
Apian current amplifier DDPCA-300 - Features
  1. Low noise: minimum 0.4fA peak-to-peak value
  2. The adjustable gain is from 10 4 to 10 13 V/A
  3. 240 dB dynamic range for sub-FA to mA measurements
  4. Pretension adjustable tension of the test object
  5. Compact design, can be used directly at the signal source
  6. It can be set manually or through a digital interface
Avionics sensitivity
The drift is small and the long-term performance is stable
Adjustable bias for semiconductor characterization
The high measurement sensitivity of the DDPCA-300 can be used to characterize high-impedance semiconductors, such as MOS and JFETs, and quantum dots. An adjustable bias voltage directly at the input of the amplifier can be used to bring the sample to the correct operating point. The bias voltage was set manually on the amplifier or in the range of ±10 V through the interface. For applications such as photocurrent or charge measurements that do not require a bias voltage, simply turn it off.
Applications
  • I/U characteristics of MOS and JFET structures
  • Low current DC measurement
  • Quantum and biotechnology experiments
  • Photodiode linearity and dark current measurement
  • spectroscopy
  • High resistance measurement
  • Easy to use Avionics adapter for standard voltmeters or A/D converters
model DDPCA-300
gain [V/A] 10 4 10 5 10 6 10 7 10 8 10 9 10 10 10 11 10 12 10 13
3 dB bandwidth* [Hz] 400 400 400 400 150 150 20 20 1個(gè) 1個(gè)
up time* (10% - 90%) [MS] 0.8 0.8 0.8 0.8 2.3 2.3 17 17 350 350
Input noise spectrum
密度[/√Hz]
45Pa 45Pa 0.5pA 0.5pA 15 mA 15 mA 1.3fA 1.3fA 0.2fA 0.2fA
Gain accuracy ±1%
Adjustable low pass filter 3 Settings: Full bandwidth、0.7 Hz 和 0.1 Hz
exit ±10V, ±30mA
prestrain ±10 V,A maximum of 10 mA, applied to the amplifier input, can be regulated by a trimmer and an external control voltage
mains input ±15 V,+70 mA / –15 mA Typical values, recommended ±150 mA
control interface
housing 170 x 60 x 45 mm (L x W x H), weighs 320 g
data table 278KB
* The bandwidth, rise time, and integrated input noise values in the table above apply to the "full bandwidth" signal filter setting. Low peak-to-peak noise values can be achieved by setting "0.7 Hz" or "0.1 Hz" through the filter. A minimum input noise of 0.4 fA peak-to-peak is achieved for gain ranges of 10 12 and 10 13 V/A with the filter set to 0.1 Hz.
The offset can be adjusted by the trimmer. LED overload indicator. The input is protected from transients up to ±2 kV. Output short circuit protection. Supply voltage ±15 V, through 3 pins Lemo ® Socket. Includes a matching connector. Optional PS-15 series power supply. See the datasheet for more details.