DHPCA-100 Gain adjustable fast current amplifier
Updated:2025-03-13
Views:3966
  • Brand name:FEMTO
  • Model number: DHPCA-100
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
DHPCA-100 Gain adjustable fast current amplifier-Features
  1. The transimpedance is from 10 2 to 10 8 V/A
  2. The bandwidth is up to 200MHz
  3. The rise time is up to 1.8 ns
  4. Internal signal filter
  5. Adjustable bias voltage
  6. Settings on the device and through the digital interface
Ultimate power amplifier with frequencies up to 200 MHZ
The DHPCA-100 is equipped with a number of useful features that make it a variable MHz amplifier suitable for all applications where small currents need to be quickly converted into usable output voltages. It is ideal for DC and AC measurements up to 200 MHz, time-resolved measurements in the low ns range, and as a preamplifier for fast locking systems.
The many features of the DHPCA-100 include: Adjustable gain from 10 2 to 10 8 V/A, adjustable bias and offset voltages, switchable 10 MHz and 1 MHz low-pass filters, switchable AC/DC coupling, and all important options can control functions either directly on the device or through a digital interface (e.g. using a PC). All are housed in rugged, compact, and EMC compliant housing, allowing amplification directly at the source without the need for long cables or interfering signals.
Bandwidth and frequency response
The DHPCA-100 performed best in terms of gain and bandwidth. Even with A cross impedance of 1 x 10 8 V/A, it can still provide a 3 dB bandwidth of 220 kHz, and a gain of 10 2 with a bandwidth of up to 200 MHz equivalent. If for some applications the full bandwidth is not required to support the highest sensitivity, accurate current measurements as low as the Yanaan range can be performed by switching to a 10 MHz or 1 MHz bandwidth.
application program
  • An amplifier for fast photodiodes
  • spectroscopy
  • Preamplifiers for RF locking, A/D converters, transient recorders, etc.
  • General purpose amplifier for rapid measurement of small currents
Model
DHPCA-100
range of application low noise high speed
transimpedance [V/A] 10 2 10 3 10 4 10 5 10 6 10 7 10 3 10 4 10 5 10 6 10 7 10 8
3 dB bandwidth [MHz] 200 80 14 3.5 1.8 0.22 175 80 14 3.5 1.8 0.22
risetime
(10
% - 90%)
1.8ns 4.4 ns 25ns 0.1us 0.2us 1.6us 2.0ns 4.4ns 25ns 0.1us 0.2us 1.6us
equation import
noise [/√Hz]
180pA 11pA 1.8pA 480fA 140fA 45 mA 155pA 5.8pA 1.5pA 440fA 140fA 45 mA
accuracy Gain ±1%
LVR Low Pass Filter It can be switched to 1MHz, 10MHz or full bandwidth
exit ±1V @ 50Ω load
bias ±10 V,Max 22 mA, connected to BNC outer conductor, can be switched to ground
mains input ±15 V,+110 mA / ?90 mA typical value, recommended ±200 mA
housing 170 x 60 x 45 mm (L x W x H), weight 320 grams
data sheet
The offset can be adjusted by potentiometer and external control voltage. LED overload indicator. Input protection from transients up to ±3 kV. Output short circuit protection. Supply voltage ±15 V through a 3-pin Lemo ® socket. Include a suitable plug. PS-15 series power supply is optional. See Data Table for more details.