DLPCA-200 Low noise current amplifier with adjustable gain
Updated:2025-03-13
Views:13210
  • Brand name:FEMTO
  • Model number: DLPCA-200
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
DLPCA-200 Low noise current amplifier with adjustable gain - Features
  1. Transimpedance (gain) from 10 3 to 10 11 V/A
  2. The input noise is up to 4.3 fA/√Hz
  3. The bandwidth is up to 500 kHz
  4. Up to 700 ns rise time
  5. Adjustable bias voltage
  6. Setup at the device side and through the digital interface
Excellent low noise general purpose current amplifier
The DLPCA-200 offers all the features you would expect from A high-end general purpose current amplifier: adjustable gain from 10 3 to 10 11 V/A, adjustable bias and offset voltages, switchable 10 Hz low-pass filter measurements for low-noise DC, and switchable AC/DC coupling. All basic Settings can be controlled directly on the device or remotely via a digital interface, for example using a PC. All are mounted in a rugged, compact and EMC compliant housing, allowing amplification of the signal close to the source.
Bandwidth and frequency response independent of the source capacitance
In contrast to other similar amplifiers, the FEMTO DLPCA-200 does not require any special tuning for different signal sources, such as frequency compensation or similar tuning. Gain values and bandwidths are guaranteed for all stages regardless of the source capacitance, up to a value of 1 nF.
For time-resolved measurements of fast signals, the DLPCA-200 has a special "high speed" mode that guarantees a short rise time even at high gains. If some applications do not require full bandwidth to support the highest sensitivity, accurate DC current measurements in the low to subpicoamp range can be performed by switching to a 10 Hz bandwidth.
Applications
  • Photodiode and photomultiplier amplifier
  • Scanning tunneling microscope (STM)
  • Spectroscopy
  • Beam control for particle accelerators/synchrotrons
  • ionization detector
  • Preamplifiers for phase locking, A/D converters, etc
Model DLPCA-200
range of application low noise high speed
transimpedance [V/A] 10 3 10 4 10 5 10 6 10 7 10 8 10 9 10 5 10 6 10 7 10 8 10 9 10 10 10 11
3 dB BW [kHz] 500 500 400 200 50 7 1.1 500 500 400 200 50 7 1.1
up time
(10
% - 90%)
700ns 700ns 900ns 1.8 μs 7 μs 50 μs 300 μs 700ns 700ns 900ns 1.8 μs 7μs 50μs 300μs
equation 輸入
yawp [/√Hz]
20pA 2.3pA 450fA 130 mA 43FA 13 mA 4.3fA 13Pa 1.8pA 440fA 130 mA 43FA 13 ma 4.3fA
accuracy gain±1%,Residual ripple0.1 dB
lpf Switchable to 10 Hz
exit ±10V, ±30mA
bias ±10 V,maximum 22 mA,The outer conductor of the BNC connected to the input socket can be switched to ground
mains input ±15 V,+120 mA / -80 mA Typical values, recommended ±200 mA
housing 170 x 60 x 45 mm (L x W x H), weighs 320 g
Datasheet 322KB
The offset can be adjusted by a trimmer and an external control voltage. LED overload indicator. The input is protected from transients up to ±3 kV. Output short circuit protection. The supply voltage is ±15 V through a 3-pin Lemo ® socket. Includes a matching connector. Optional PS-15 series power supply. See the datasheet for more details.