FL400A-BB-50 P/N7Z02734 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2058
  • Brand: Ophir
  • Model: FL400A-BB-50
  • Description: The FL400A-BB-50 is a general purpose fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 50mm aperture. It can measure power from 300mW to 400W continuously and to 500W intermittently. It
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
FL400A-BB-50 P/N7Z02734 Laser Measurement Sensor Introduction:
The FL400A-BB-50 is a general purpose fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 50mm aperture. It can measure power from 300mW to 400W continuously and to 500W intermittently. It can measure energy from 75mJ to 600J. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
FL400A-BB-50 P/N7Z02734 Laser Measurement Sensor Drawing:
FL400A-BB-50 Drawing
FL400A-BB-50 P/N7Z02734 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type Broadband
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.19-20μm
Power Range 300mW-500W
Energy Range 75mJ-600J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 90 L x 90 W x 105 D (mm)
Max Pulse Energy 600J
Max Average Power Density 8.5kW/cm2
Response Time 4 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 500W