FL250A-BB-50-PPS P/N7Z07902 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2049
  • Brand: Ophir
  • Model: FL250A-BB-50-PPS
  • Description: The BeamTrack series FL250A-BB-50-PPS laser measurement sensor measures laser beam size and position well as power and energy. It has a 50mm aperture and can measure beam size to 5% accuracy and posit
Product Details
FL250A-BB-50-PPS P/N7Z07902 Laser Measurement Sensor Introduction:
The BeamTrack series FL250A-BB-50-PPS laser measurement sensor measures laser beam size and position well as power and energy. It has a 50mm aperture and can measure beam size to 5% accuracy and position to 0.2mm accuracy. It measures power from 150mW to 250W and energy from 80mJ to 300J. It has the spectrally flat broadband coating and covers the spectral range from 0.19 to 20μm.The sensor comes with a 1.5m cable that connects it to the electronic box, and another 0.5m cable that connects the box to a Meter or PC interface.
FL250A-BB-50-PPS P/N7Z07902 Laser Measurement Sensor Drawing:
FL250A-BB-50-PPS Drawing
FL250A-BB-50-PPS P/N7Z07902 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type Broadband
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.19-20μm
Power Range 150mW-250W
Energy Range 80mJ-300J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 90 L x 90 W x 105 D (mm)
Max Pulse Energy 300J
Max Average Power Density 10kW/cm2
Response Time 2.8 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 250W