FL250A-BB-50 P/N7Z07116 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1909
  • Brand: Ophir
  • Model: FL250A-BB-50
  • Description: The FL250A-BB-50 is a general purpose fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 50mm aperture. It can measure power from 150mW to 250W and energy from 80mJ to 300J. It has the sp
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
FL250A-BB-50 P/N7Z07116 Laser Measurement Sensor Introduction:
The FL250A-BB-50 is a general purpose fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 50mm aperture. It can measure power from 150mW to 250W and energy from 80mJ to 300J. It has the spectrally flat broadband coating and covers the spectral range from 0.19 to 11μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
FL250A-BB-50 P/N7Z07116 Laser Measurement Sensor Drawing:
FL250A-BB-50 Drawing
FL250A-BB-50 P/N7Z07116 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type Broadband
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.19-11μm
Power Range 150mW-250W
Energy Range 80mJ-300J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 90 L x 90 W x 105 D (mm)
Max Pulse Energy 300J
Max Average Power Density 10kW/cm2
Response Time 2.5 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 250W