FL250A-LP2-DIF-33 7Z02787 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1775
  • Brand: Ophir
  • Model: FL250A-LP2-DIF-33
  • Description: The FL250A-LP2-DIF-33 is a fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 33mm aperture and can measure power from 400mW to 250W contin
Product Details
FL250A-LP2-DIF-33 7Z02787 Laser Measurement Sensor Introduction:
The FL250A-LP2-DIF-33 is a fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 33mm aperture and can measure power from 400mW to 250W continuously and energy from 400mJ to 600J. Its high damage threshold LP2 absorber covers the spectral range from 0.4 to 3μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
FL250A-LP2-DIF-33 7Z02787 Laser Measurement Sensor Drawing:
FL250A-LP2-DIF-33 Drawing
FL250A-LP2-DIF-33 7Z02787 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type LP2 + diffuser
Aperture ?33mm
Spectral Range 0.4-3μm
Power Range 400mW-250W
Energy Range 400mJ-600J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 90 L x 90 W x 106 D (mm)
Max Pulse Energy 600J
Max Average Power Density 2kW/cm2
Response Time 2.5 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.5J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 400J/cm2
Max Average Power 250W