FL250A-LP2-35 P/N7Z02777 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1778
  • Brand: Ophir
  • Model: FL250A-LP2-35
  • Description: The FL250A-LP2-35 is a fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 35mm aperture and can measure power from 100mW to 250W continuous
Product Details
FL250A-LP2-35 P/N7Z02777 Laser Measurement Sensor Introduction:
The FL250A-LP2-35 is a fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 35mm aperture and can measure power from 100mW to 250W continuously and energy from 50mJ to 300J. Its high damage threshold LP2 absorber covers the spectral range from 0.25 to 2.2μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
FL250A-LP2-35 P/N7Z02777 Laser Measurement Sensor Drawing:
FL250A-LP2-35 Drawing
FL250A-LP2-35 P/N7Z02777 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type LP2
Aperture ?35mm
Spectral Range 0.25-2.2μm
Power Range 100mW-250W
Energy Range 50mJ-300J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 64 L x 64 W x 95 D (mm)
Max Pulse Energy 200J
Max Average Power Density 20kW/cm2
Response Time 2 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.1J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 130J/cm2
Max Average Power 250W