FL400A-LP2-50 P/N7Z02778 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2096
  • Brand: Ophir
  • Model: FL400A-LP2-50
  • Description: The FL400A-LP2-50 is a fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 50mm aperture and can measure power from 100mW to 400W continuous
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
FL400A-LP2-50 P/N7Z02778 Laser Measurement Sensor Introduction:
The FL400A-LP2-50 is a fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 50mm aperture and can measure power from 100mW to 400W continuously and to 500W intermittently. It can measure energy from 250mJ to 600J. Its high damage threshold LP2 coating covers the spectral range 0.35 – 2.2 and 10.6μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
FL400A-LP2-50 P/N7Z02778 Laser Measurement Sensor Drawing:
FL400A-LP2-50 Drawing
FL400A-LP2-50 P/N7Z02778 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type LP2
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.35-2.2μm, 10.6μm
Power Range 100mW-500W
Energy Range 250mJ-600J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 90 L x 90 W x 105 D (mm)
Max Pulse Energy 600J
Max Average Power Density 10kW/cm2
Response Time 4 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.07J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 90J/cm2
Max Average Power 500W