Gentec-EO UP55N-40S-H9-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1962
Product Details
Gentec-EO UP55N-40S-H9-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP55N-40S-H9-D0 Thermal Detector for laser power measurement up to 40 W.
Fast Rise Time (2 sec)
High Damage Threshold (45 kW/cm2)
Compact Design
Only 32 mm thick (40S model)
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 40 W
Maximum average power (1 minute) 80 W
Noise equivalent power 5 mW
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 2 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Noise equivalent energy 0.25 J
Minimum repetition period 11.1 s
Maximum pulse width 433 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 45 kW/cm2
Maximum energy density 1 J/cm2
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 55 mm
Absorber H9
Dimensions 89H x 89W x 35D mm