Gentec-EO UP55G-600F-HD-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:2016
Product Details
Gentec-EO UP55G-600F-HD-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP55G-600F-HD-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 600 W.
Optional BLU (wireless) output
Create your optimal measurement setup without being limited by cable length or monitor location
Receive data at up to 30m from the detector with the same performance
Enjoy a safer work environment with less tangled cables
Save money on recalibration with an all-in-one instrument
Broadband HD absorber: High performance for high-power lasers
Low risk of damaging the equipment thanks to high damage thresholds
Useful for measuring a wide range of high-power lasers
Faster measurement with XNR Anticipation
Save several seconds to tens of seconds for each measurement
Shorter operation interruption
Faster laser output diagnostics
Increased productivity
No compromise on measurement accuracy
Optional INTEGRA (USB or RS-232) output
The most cost-efficient solution
Same measurement performance as our other solutions
No compromise on interface functions and features
Compact solution for OEM applications and field servicing
Key Features
High Density Absorber
No need for Water-Cooling
Unique on the market, measure 600 W of continuous power without the need for water-cooling. Just plug the fan and you are ready to go!
Smart Interface
Containing all the calibration data
Specifications
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 600 W
Maximum average power (1 minute) 600 W
Noise equivalent power 45 mW
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 5 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 200 J
Noise equivalent energy 0.25 J
Minimum repetition period 12 s
Maximum pulse width 430 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 45 kW/cm2
Maximum energy density 1 J/cm2
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Fan
Aperture diameter 55 mm
Absorber HD
Dimensions 120H x 120W x 135D mm