Gentec-EO UP19K-200W-H9-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1819
Product Details
Gentec-EO UP19K-200W-H9-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP19K-200W-H9-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 200 W.
Fast rise time (0.6 sec)
High damage threshold (45 kW/cm2)
Compact Design
Only 20.6 mm thick (15S model)
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 200 W
Maximum average power (1 minute) 200 W
Noise equivalent power 3 mW
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 1.5 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 25 J
Noise equivalent energy 0.06 J
Minimum repetition period 4 s
Maximum pulse width 88 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 45 kW/cm2
Maximum energy density 1 J/cm2
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 19 mm
Absorber H5
Dimensions 76.5H x 50W x 33D mm