Gentec-EO UP19K-110F-H9-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:2115
Product Details
Gentec-EO UP19K-110F-H9-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP19K-110F-H9-D0 Thermal Detector for laser power measurement up to 110 W.
Optional INTEGRA (USB or RS-232) output
The most cost-efficient solution
Same measurement performance as our other solutions
No compromise on interface functions and features
Compact solution for OEM applications and field servicing
Save money on recalibration with an all-in-one instrument
Optional BLU (wireless) output
Create your optimal measurement setup without being limited by cable length or monitor location
Receive data at up to 30m from the detector with the same performance
Enjoy a safer work environment with less tangled cables
Versatile absorber suitable for most applications
Useful for measuring a wide range of lasers
Low risk of damaging the equipment
Allows fast rise time
Faster measurement with XNR Anticipation
Save several seconds to tens of seconds for each measurement
Shorter operation interruption
Faster laser output diagnostics
Increased productivity
No compromise on measurement accuracy
Key Features
Modular Concept
Increase the power capability of your detector: 5 different cooling modules
High Performance
Fast rise time (0.6 sec)
High damage threshold (45 kW/cm2)
Compact Design
Only 20.6 mm thick (15S model)
Energy Mode
Measure single shot energy up to 15 J
Smart Interface
Containing all the calibration data
Specifications
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 110 W
Maximum average power (1 minute) 150 W
Noise equivalent power 3 mW
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 1.5 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 25 J
Noise equivalent energy 0.06 J
Minimum repetition period 4 s
Maximum pulse width 88 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 45 kW/cm2
Maximum energy density 1 J/cm2
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 19 mm
Absorber H5
Dimensions 50H x 50W x 63D mm