Gentec-EO UP17P-6S-H5-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1643
Product Details
Gentec-EO UP17P-6S-H5-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP17P-6S-H5-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 6 W.
Shorter operation interruption
Key Features
Ultra Thin Casing
Only 10.7 mm thick!
2 Absorbers to Choose from
H5: 36 kW/cm2
W5: unequalled 100 kW/cm2
High “Power to Size” Ratio
6 W continuous reading
Energy Mode
Measure single shot energy up to 200 J (with the W5 version)
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 6 W
Maximum average power (1 minute) 7 W
Noise equivalent power 1 mW
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 0.8 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 15 J
Noise equivalent energy 0.02 J
Minimum repetition period 4 s
Maximum pulse width 88 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 36 kW/cm2
Maximum energy density 1 J/cm2
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 17 mm
Absorber H5
Dimensions 46H x 46W x 10.7D mm