Gentec-EO UP16K-15S-QED-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1794
Product Details
Gentec-EO UP16K-15S-QED-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP16K-15S-QED-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 15 W.
The highest damage thresholds on the market with the QED absorber
The highest maximum average power density damage threshold (100 kW/cm2)
Compact Design
23.6 mm thick
HIGH AVERAGE POWER
Measure up to 15 W of continuous power
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 15 W
Maximum average power (1 minute) 20 W
Noise equivalent power 4 mW
Spectral range 0.266 - 2.5 μm
Typical rise time 2.5 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Maximum pulse width 61 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 100 kW/cm2
Maximum energy density 8 J/cm2
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 16 mm
Absorber QED
Dimensions 50H x 50W x 23.5D mm