Gentec-EO HP60A-10KW-GD-IMP-D0 High Power Detector
Updated:2025-03-13
Views:2002
Product Details
Gentec-EO HP60A-10KW-GD-IMP-D0 High Power Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) HP User's Manual PC-Gentec-EO User's Manual
Gentec-EO HP60A-10KW-GD-IMP-D0 High power detector for laser power measurement up to 10 000 W.
Gold cone absorber: Measure high-power lasers with low back reflections
Safer work environment when working with very high-power lasers
Kilowatt-level power measurement
Highest average power density damage threshold
Low risk of damaging the equipment with your laser
Use it with our included PC-Gentec-EO software
Practical displays: real-time, scope, needle, averaging, histogram, and statistics
Useful features such as data logging and correction factors
Faster measurement with XNR Anticipation
Save several seconds to tens of seconds for each measurement
Shorter operation interruption
Faster laser output diagnostics
Increased productivity
No compromise on measurement accuracy
Key features
Special Model for Small Beams
Perfect for small beams (with Avg Power Densities up to 10 kW/cm2 @ 10 kW).
High Power Handling
Handles up to 30 kW of continuous power with our standard models. Custom models are available for higher powers (See SUPER HP).
Stable Reading
Large Aperture
Our standard HP models (4KW, 12KW, 15KW and 30KW) have a very large effective aperture of up to 280 mm to accommodate even the largest laser beams. Larger apertures with various shapes are available upon request (See SUPER HP).
Available with YAG and CO2 Calibration
All HP Models can be calibrated at YAG and CO2 wavelengths with a calibration uncertainty of +/- 5%
Direct USB Connection to a PC
Specifications
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 10000 W
Minimum average power 300 W
Noise equivalent power 10 W
Spectral range 0.8 - 12 μm
Typical rise time 12 s
Power calibration uncertainty ±5 %
Repeatability ±2 %
Back reflections ~ 10 %
Linearity with power ±2 %
Linearity vs beam diameter ±2.0 %
Linearity vs beam position ±3 %
Water requirements
Required cooling flow (6 - 8) LPM < ±1 LPM/min
Temperature range 15 – 25 °C
Rate of temperature change < ±3°C/min
Maximum water pressure 413 kPa (60 psi)
Damage thresholds
Maximum average power density 80 kW/cm2
Controller and GUI specifications
Data display Real time, scope, needle, averaging, histogram and statistics
Analog output 0-2 Volts
Serial commands via USB
External power supply Through USB or Gentec-EO displays & PC interfaces
Display type None
Physical characteristics
Cooling Water
Aperture diameter 60 mm
Absorber GD
Dimensions 127H x 127W x 95D mm