Gentec-EO UP16K-100W-QED-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1772
Product Details
Gentec-EO UP16K-100W-QED-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP16K-100W-QED-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 100 W.
The highest damage thresholds on the market with the QED absorber
The highest maximum average power density damage threshold (100 kW/cm2)
The highest maximum energy density damage threshold
Very low risk of damaging the equipment with your laser
Perfect for pulsed beams with high energy density
Faster measurement with XNR Anticipation
Save several seconds to tens of seconds for each measurement
Shorter operation interruption
Faster laser output diagnostics
Increased productivity
No compromise on measurement accuracy
Optional INTEGRA (USB or RS-232) output
The most cost-efficient solution
Same measurement performance as our other solutions
No compromise on interface functions and features
Compact solution for OEM applications and field servicing
Save money on recalibration with an all-in-one instrument
Optional BLU (wireless) output
Create your optimal measurement setup without being limited by cable length or monitor location
Receive data at up to 30m from the detector with the same performance
Enjoy a safer work environment with less tangled cables
Key Features
Modular Concept
Increase the power capability of your detector: 4 different cooling modules
HIGH PEAK POWER DIFFUSING ABSORBER
Compact Design
36 mm thick
HIGH AVERAGE POWER
Measure up to 100 W of continuous power
Smart Interface
Containing all the calibration data
Specifications
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 100 W
Maximum average power (1 minute) 100 W
Noise equivalent power 4 mW
Spectral range 0.266 - 2.5 μm
Typical rise time 2.5 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 500 J
Noise equivalent energy 0.06 J
Minimum repetition period 4 s
Maximum pulse width 61 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 100 kW/cm2
Maximum energy density 8 J/cm2
Physical characteristics
Cooling Water
Aperture diameter 16 mm
Absorber QED
Dimensions 50H x 50W x 38D mm