  • Model: SLA-0100-2, SLA-1000-2,SLA-1200-2
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
SLA-Series Two-Channel Universal LED Drivers with Manual & Analog-Input Controls Description:
Datasheet
Manual Knob Control Mode: the current output of each channel can be adjusted manually
Analog Input Control Mode: the current output of each channel can be controlled via 0~5V analog input.
The control mode is set via a DIP switch, and the factory default setting is “Manual Knob Control Mode”. The drivers also have a Maximum Current Setting DIP Switch, which allows user to set the maximum current to different levels, in order to prevent LED damage due to overdriving. The factory default setting is 30mA for SLA-0100-2, and 350mA for both SLA-1000-2 and SLA-1200-2. When the Maximum Current Setting DIP Switch is set at a smaller value (e.g. 350mA), the LED driver has a finer resolution for the output current.When the driver is set to “Analog Input Control Mode”, the output current is proportional to the voltage of the analog input signal. The operational mode and the current limit of each channel can be set independently from each other.
FEATURES:
Dual control modes: manual or analog-input
Universal – suitable for any LED
Tiered maximum output current settings to prevent overdrive
Capable of driving variable loads
APPLICATIONS
Microscopy
Lighting
Machine vision
Displays
Semiconductor equipment
Test instruments
Medical instruments
ELECTRICAL SPECIFICATION
Parameters SLA-0100-2 SLA-1000-2 SLA-1200-2 Unit
Number of Channels 2 2 2
Power Supply Input Voltage (Vdc) 9 ~ 24 9 ~ 24 9 ~ 24 V
Maximum Output Voltage (Vmax1 < 21 < 21 < 21 V
Maximum Per Channel Output Current (Imax2 100 1000 1200 mA
Maximum Per Channel Output Power (Pmax )  3 2 10 10 W
Max Modulation Frequency 50 1 1 KHz
Tiered Max. Current Settings 30, 50 and 100 350, 500 and 1,000 350, 750 and 1,200 mA
1. Maximum Output Voltage is 3V less than the Power Supply Input Voltage, i.e. Vmax = Vdc – 3V. For instance, with a Power Supply Input Voltage of Vdc= 24V, the Maximum Output Voltage Vmax would be (Vdc- 3V) = 21V;
3. With both switches flipped on top, Imax is 1,200mA for SLA-1200-2, 1,000mA for SLA-1000-2 and 100mA for SLA-0100-2. With both switches flipped bottom, Imax is 30mA for SLA-0100-2, and 350mA for both SLA-1200-2 and SLA-1000-2. With one switch flipped on top and the other at bottom Imax is 50mA for SLA-0100-2, 500mA for SLA-1000-2 and 750mA for SLA-1200-2.