  • Model: SLB-1200-1
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
SLB-Series Manual & Analog-Input Controlled Universal LED Driver with Current Display Description:
Datasheet
Manual Knob Control Mode: the output current can be adjusted manually; and
Analog Input Control Mode: the output current can be controlled via a 0~5V analog input signal.
The control mode is set via a DIP switch, and the factory default setting is “Manual Knob Control Mode”. The driver also has a Maximum Current Setting DIP Switch, which allows user to set the maximum current to 350mA, 750mA or 1200mA, whichever applicable. The factory default setting is 350mA. When the Maximum Current Setting DIP Switch is set at a smaller value (e.g. 350mA), the LED driver has a finer resolution for the output current.When the driver is set to “Analog Input Control Mode”, the output current is proportional to the voltage of the analog input signal.
Features:
Dual control modes: manual or analog-input
Universal – suitable for any LED
Tiered maximum output current settings (i.e. 350, 750 and 1200mA) to prevent overdrive
Capable of driving variable loads
Applications:
Microscopy
Lighting
Machine vision
Displays
Semiconductor equipment
Test instruments
Medical instruments
Specifications
Parameter SLB-1200-1 Unit
Number of Channels 1
Power Supply Input Voltage (Vdc ) 9 ~ 24 V
Maximum Output Voltage (Vmax) Vdc – 3 V
Maximum Per Channel Output Current (Imax)* 1200 mA
Maximum Per Channel Output Power (Pmax)** 10 W
* The maximum output current can be set to 1200, 750 or 350 mA using the DIP switch.