Gentec-EO QE95LP-H-MB-QED-D0 Pyroelectric Detector
Updated:2025-03-13
Views:1743
Product Details
Gentec-EO QE95LP-H-MB-QED-D0 Pyroelectric Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PC-Gentec-EO User's Manual QE User's Manual INTEGRA User's Manual
Gentec-EO QE95LP-H-MB-QED-D0 Pyroelectric Detector for laser energy measurement up to 250 J.
The highest damage thresholds on the market with the QED absorber
The highest maximum energy density damage threshold
Very low risk of damaging the equipment with your laser
Perfect for pulsed beams with high energy density
Extra large Aperture
Effective aperture of 95 mm ?
Measurement capabilities
Spectral range 0.3 - 2.1 μm
Typical rise time 2 ms
Repeatability <0.5%
Maximum repetition frequency 40 Hz
Maximum measurable energy 250 J
Noise equivalent energy 30 μJ
Maximum pulse width 1.5 ms
Energy calibration uncertainty ±3 %
Damage thresholds
Maximum average power density 600 W/cm2
Maximum energy density 8 J/cm2
Maximum power 90 W
Physical characteristics
Cooling Convection (heatsink)
Aperture diameter 90 mm
Absorber QED
Dimensions 125H x 127W x 104D mm