Gentec-EO QE95ELP-S-MB-D0 Pyroelectric Detector
Updated:2025-03-13
Views:1710
Product Details
Gentec-EO QE95ELP-S-MB-D0 Pyroelectric Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PC-Gentec-EO User's Manual QE User's Manual INTEGRA User's Manual
Gentec-EO QE95ELP-S-MB-D0 Pyroelectric Detector for laser energy measurement up to 70 J.
Broadband absorber with high damage thresholds
Low risk of damaging the equipment
Useful for measuring the energy of a wide range of lasers
Optional INTEGRA (USB or RS-232) output
The most cost-efficient solution
Same measurement performance as our other solutions
No compromise on interface functions and features
Compact solution for OEM applications and field servicing
Save money on recalibration with an all-in-one instrument
Key Features
Modular Concept
Increase the power capability of your detector: 2 different cooling modules
Extra large Aperture
Effective aperture of 95 mm ?
QED Attenuator Available
Low Noise Level
15 μJ for the MB coating
Test Target Included
With the MB models
Smart Interface
Containing all the calibration data
Specifications
Measurement capabilities
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 6 ms
Repeatability <0.5%
Maximum repetition frequency 10 Hz
Maximum measurable energy 70 J
Noise equivalent energy 30 μJ
Maximum pulse width 5 ms
Energy calibration uncertainty ±3 %
Damage thresholds
Maximum average power density 10 W/cm2
Maximum energy density 0.6 J/cm2
Maximum power 20 W
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 95 mm
Absorber MB
Dimensions 122H x 122W x 20D mm