Coherent PowerMax-RS PM150-50XC Power Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1907
  • Brand: Coherent
  • Model: PowerMax-RS PM150-50XC
  • Description: This PowerMax-RS PM150-50XC sensor is a water-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 150W, and up to 80W without water for short durations (up to five minutes at a time). It inc
Product Details
Coherent PowerMax-RS PM150-50XC Power Sensor Description:
User's Manual
This PowerMax-RS PM150-50XC sensor is a water-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 150W, and up to 80W without water for short durations (up to five minutes at a time). It incorporates a UV absorber coating that is optimized for use at ultraviolet wavelengths. Spectral compensation is available from 157 nm to 1064 nm.
Water-cooled thermopile sensor with UV coating for measuring pulsed & CW lasers between 300 mW and 150W. It can be used to measure 80W without water, intermittently, for up to five minutes. Direct RS232 interface.
The RS232 cable must be powered by 5 VDC. An optional external power supply (PN 1105557) is available.
Key Features
300 mW to 150W range
50 mm diameter active area
UV coating
0.15 to 1 μm spectral range
Convective air-cooled
Direct RS232 interface
Cable Type
RS232
Power Range
300 mW to 150W
Active Area Diameter
50 mm
Detector Coating
UV
80W, air-cooled <5 min.
Wavelength Range (micrometers)
0.15 to 1 μm
Maximum Power Density (kilowatts per square centimeter)
6 kW/cm2
Maximum Energy Density (millijoules per square centimeter)
600 (1064 nm, 10 ns)
Response Time, Speed-up On, 0% to 95% (seconds)