Coherent PowerMax-RS PM150-50C Power Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2258
  • Brand: Coherent
  • Model: PowerMax-RS PM150-50C
  • Description: This PowerMax-RS PM150-50C sensor is a water-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 150W with water, and up to 80W without water for short durations (up to five minutes at a tim
Product Details
Coherent PowerMax-RS PM150-50C Power Sensor Description:
Datasheet 1 Datasheet 2 User's Manual
This PowerMax-RS PM150-50C sensor is a water-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 150W with water, and up to 80W without water for short durations (up to five minutes at a time). This sensor model is also very commonly used for individual long-pulse energy measurements up to 150J.
Water-cooled thermopile sensor for measuring pulsed & CW lasers between 300 mW and 150W. It can be used to measure 80W without water, intermittently, for up to five minutes. Direct RS232 interface.
Key Features:
300 mW to 150W range
50 mm diameter active area
Spectrally flat broadband coating
0.19 to 11 μm spectral range
Water-cooled
ISO 17025 accredited
Direct RS232 interface
Specifications
Cable Type
RS232
Power Range
300 mW to 150W (water-cooled
Active Area Diameter
50 mm
Detector Coating
Broadband
80, air-cooled
Wavelength Range (micrometers)
0.19 to 11 μm
Maximum Power Density (kilowatts per square centimeter)
6 kW/cm2
Maximum Energy Density (millijoules per square centimeter)
600 (1064 nm, 10 ns)
Response Time, Speed-up On, 0% to 95% (seconds)