Gentec-EO PRONTO-500 Portable Laser Power Meter
Updated:2025-03-13
Views:2137
Product Details
Gentec-EO PRONTO-500 Portable Laser Power Meter Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) User's Manual
Gentec-EO PRONTO-500 Portable laser power meter for up to 500 W.
Versatile absorber suitable for most applications
Useful for measuring a wide range of lasers
Low risk of damaging the equipment
Allows fast rise time
Leverage serial commands
Build your own software
Suit your unique laser application requirements
Automate your measurements
FEATURES
Key Features
Wide Power Range
Very low noise level = wide power range with just one device
No-Wait Measurements
5 seconds measurements allow for very short cooling time (all models except PRONTO-3K)
Easy Operation
Color touch screen display
Large Aperture
55 mm aperture to accommodate large beams
Rugged
All-metal body
High damage thresholds
Advanced Features
Data logging and data transfer to PC
Specifications
Measurement capabilities
Maximum average power 500 W
Minimum average power 1 W
Noise equivalent power 0.1 W
Spectral range 0.193 - 20 μm
Power calibration uncertainty ±3 %
Exposure time 5 s
Continuous power mode
Maximum average power (continuous) 40 W
Response time 2 s
Damage thresholds
Maximum average power density 25 kW/cm2
Maximum allowable casing temperature 65 °C
1. At 1064 nm, 100 W CW. May vary with wavelength and average power.
Controller and GUI specifications
Battery type Rechargeable Li-ion
Battery life 17 hours or 4,200 measurements (with brightness set at 25%)
Display resolution 4 digits
Display size 28.0 x 35.0 mm (128 x 160 pixels)
Display type Touch Screen Color LCD
Backlight Adjustable
Internet upgrades via USB
Data storage 50,000 pts
Battery recharge via USB
Physical characteristics
Aperture diameter 55 mm
Absorber H
Dimensions 88W x 88L x 32D mm