Gentec-EO PRONTO-500-IPL Portable Energy Meter
Updated:2025-03-13
Views:2111
Product Details
Gentec-EO PRONTO-500-IPL Portable Energy Meter Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PRONTO-HIGH-POWER User's Manual
Gentec-EO PRONTO-500-IPL Portable Energy Meter with protective window for IPL sources.
Versatile absorber suitable for most laser applications
Useful for measuring a wide range of lasers
Low risk of damaging the equipment
Key Features
High Energy Per Pulse
Accurate readings up to 350 J/pulse!
Easy Operation
Color touch screen display
Large Aperture
55 mm aperture to accommodate large beams
Rugged
All-metal body
High damage thresholds
Advanced Features
Data logging and data transfer to PC
Specifications
Measurement capabilities
Spectral range 0.193 - 2.5 μm
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 350 J
Noise equivalent energy 500 mJ
Minimum repetition period 15 s
Maximum pulse width 433 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Minimum measurable energy 2 J
Damage thresholds
Maximum average power density 45 kW/cm2
Maximum energy density 175 J/cm2
Maximum allowable casing temperature 65 °C
Maximum power 500 W
Controller and GUI specifications
Battery type Rechargeable Li-ion
Battery life 17 hours or 4,200 measurements (with brightness set at 25%)
Display size 28.0 x 35.0 mm (128 x 160 pixels)
Physical characteristics
Aperture diameter 55 mm
Absorber H9
Dimensions 88W x 88L x 32D mm