LOCK-IN AMPLIFIER MODULES SERIES LIA-MV-150
Updated:2025-03-13
Views:2646
  • Brand name:FEMTO
  • Model number: HVA
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
LOCK-IN AMPLIFIER MODULES SERIES LIA-MV-150-FEATURES
  1. Current and voltage input
  2. Working frequency up to 45 kHz
  3. Adjustable sensitivity, time constant and phase
  4. Local and remote control
  5. Compact and EMI-shielded case
COMPACT MODULE
TWO WAYS OF PROGRAMMING
APPLICATIONS
  • Spectroscopy
  • Laser stabilization
  • Luminescence, fluorescence, phosphorescence measurements
  • Light scattering measurements
  • Opto-electronical quality control
  • Integration in industrial and scientific measurement systems
  • OEM systems
Model LIA-MV-150-S
Standard
LIA-MV-150-D
True-Differential Input
Voltage Input BNC connector
Single-ended
Instrumentation amplifier
Noise 12 nV/√Hz
Lemo® connector
True-differential
Instrumentation amplifier
Noise 12 nV/√Hz
Current Input BNC connector
Transimpedance amplifier, gain 1 kV/A
Noise 13 pA/√Hz
Lemo® connector
Noise 13 pA/√Hz
Sensitivity
(Full Scale)
Voltage: 3 μV to 100 mV, switchable in 1-3-10 steps
Current: 3 nA to 100 μA, switchable in 1-3-10 steps
Working Frequency 10 Hz - 45 kHz
Reference Input ±100 mV to ±5 V, switchable to TTL
Phase Adjustable 0° - 360° (8-bit resolution),
Temperature drift <0,01°/K
Demodulator Dynamic Reserve
35 dB @ low drift setting, 55 dB @ high dynamic setting
Time Constants 3 ms to 10 s, switchable in 1-3-10 steps, slope switchable 6 dB or 12 dB/octave
Output X = in phase, ±10 V full scale, short-circuit protected
Digital Control 16 TTL, CMOS, opto-isolated
8-bit phase, 4-bit time constant, 4-bit sensitivity
Power Supply ±15 V, 100 mA typ.
Case 170 x 60 x 30 mm (L x W x H), weight 370 g