L30A-EX-10MM P/N7Z02686 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2049
  • Brand: Ophir
  • Model: L30A-EX-10MM
  • Description: The L30A-EX-10MM is a thin profile thermal power/energy laser measurement sensor 10mm thick with a 26mm aperture. It can measure from 80mW to 8W free standing and 30W when heat sinked. It can measure
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
L30A-EX-10MM P/N7Z02686 Laser Measurement Sensor Introduction:
The L30A-EX-10MM is a thin profile thermal power/energy laser measurement sensor 10mm thick with a 26mm aperture. It can measure from 80mW to 8W free standing and 30W when heat sinked. It can measure energy from 20mJ to 30J. Its EX absorber has a damage threshold of 0.5J/cm2 and covers the spectral range from 0.15 - 0.7μm and 10.6μm. The sensor comes with a 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
L30A-EX-10MM P/N7Z02686 Laser Measurement Sensor Drawing:
L30A-EX-10MM Drawing
L30A-EX-10MM P/N7Z02686 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type EX
Aperture ?26mm
Spectral Range 0.15 - 0.7μm, 10.6μm
Power Range 80mW-30W
Energy Range 20mJ-30J
Backscattered Power N.A.
Dimensions ?75 W x 10 D (mm)
Max Pulse Energy 30J
Max Average Power Density 1.5kW/cm2
Response Time 1.5 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.5J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 12J/cm2
Max Average Power 30W