L30A-BB-26-10MM P/N7Z07130 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1923
  • Brand: Ophir
  • Model: L30A-BB-26-10MM
  • Description: The L30A-BB-26-10MM is a thin profile thermal power/energy laser measurement sensor 10mm thick with a 26mm aperture. It can measure from 80mW to 8W free standing and 30W when heat sinked. It can measu
Product Details
L30A-BB-26-10MM P/N7Z07130 Laser Measurement Sensor Introduction:
The L30A-BB-26-10MM is a thin profile thermal power/energy laser measurement sensor 10mm thick with a 26mm aperture. It can measure from 80mW to 8W free standing and 30W when heat sinked. It can measure energy from 20mJ to 60J. It has the spectrally flat broadband coating covering the spectral range from 0.19 to 11um. The sensor comes with a 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
L30A-BB-26-10MM P/N7Z07130 Laser Measurement Sensor Drawing:
L30A-BB-26-10MM Drawing
L30A-BB-26-10MM P/N7Z07130 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type Broadband
Aperture ?26mm
Spectral Range 0.19 - 11μm
Power Range 80mW-30W
Energy Range 20mJ-60J
Backscattered Power N.A.
Dimensions ?75 W x 10 D (mm)
Max Pulse Energy 60J
Max Average Power Density 20kW/cm2
Response Time 1.5 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 30W