F150A-BB-26 P/N7Z07120 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2108
  • Brand: Ophir
  • Model: F150A-BB-26
  • Description: The F150A-BB-26 is a general purpose fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 26mm aperture. It can measure power from 50mW to 150W and energy from 20mJ to 100J. It has the spec
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
F150A-BB-26 P/N7Z07120 Laser Measurement Sensor Introduction:
The F150A-BB-26 is a general purpose fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 26mm aperture. It can measure power from 50mW to 150W and energy from 20mJ to 100J. It has the spectrally flat broadband coating and covers the spectral range from 0.19 to 11μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
F150A-BB-26 P/N7Z07120 Laser Measurement Sensor Drawing:
F150A-BB-26 Drawing
F150A-BB-26 P/N7Z07120 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type Broadband
Aperture ?26mm
Spectral Range 0.19-11μm
Power Range 50mW-150W
Energy Range 20mJ-100J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 64 L x 64 W x 93 D (mm)
Max Pulse Energy 100J
Max Average Power Density 12kW/cm2
Response Time 1.5 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 150W