F150A-BB-26-PPS P/N7Z07906 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2032
  • Brand: Ophir
  • Model: F150A-BB-26-PPS P/N7Z07906
  • Description: The BeamTrack series F150A-BB-26-PPS laser measurement sensor measures laser beam size and position well as power and energy. It has a 26mm aperture and can measure beam size to 5% accuracy and positi
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
F150A-BB-26-PPS P/N7Z07906 Laser Measurement Sensor Introduction:
The BeamTrack series F150A-BB-26-PPS laser measurement sensor measures laser beam size and position well as power and energy. It has a 26mm aperture and can measure beam size to 5% accuracy and position to 0.1mm accuracy. It measures power from 40mW to 150W and energy from 20mJ to 100J. It has the spectrally flat broadband coating and covers the spectral range from 0.19 to 11μm.The sensor comes with a 1.5m cable that connects it to the electronic box, and another 0.5m cable that connects the box to a Meter or PC interface.
F150A-BB-26-PPS P/N7Z07906 Laser Measurement Sensor Drawing:
F150A-BB-26-PPS Drawing
F150A-BB-26-PPS P/N7Z07906 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type Broadband
Aperture ?26mm
Spectral Range 0.19-11μm
Power Range 50mW-150W
Energy Range 20mJ-100J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 64 L x 64 W x 93 D (mm)
Max Pulse Energy 100J
Max Average Power Density 12kW/cm2
Response Time 1.5 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 150W