Gentec-EO BA16K-150S-H5-D0 Optical Attenuator
Updated:2025-03-13
Views:1902
Product Details
Gentec-EO BA16K-150S-H5-D0 Optical Attenuator Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) User's Manual
Gentec-EO BA16K-150S-H5-D0 Optical Attenuator, 16 mm ?, up to 150 W. Includes UP19K-15S-H5-D0.
PRESERVES POLARIZATION
MONITOR POWER AND PROFILE SIMULTANEOUSLY
MODULAR CONCEPT
The BA series optical attenuators can also be used, stand-alone, as follows:
OPTICAL PICK-OFF FOR USE WITH OUR ENERGY OR POWER DETECTORS
ATTENUATOR FOR OUR HIGH SENSITIVITY DETECTORS LIKE M6, PH, ETC.
POLARIZATION INSENSITIVE BEAM-SPLITTER WITH NO BACK REFLECTIONS
Key Features
MANAGE THE LASER POWER
Sample your laser beam
Many possible uses
Monitor power and beam profile simultaneously
Attenuator for our high sensitivity detectors like M6 series and PH series
Specifications
Measurement capabilities
Spectral range 200 - 2100 nm
Equivalent attenuation 1/1700
Integrated power detector UP19K-15S-H5-D0
Optical wedges material UV Fused Silica (uncoated)
Residual beam deviation 5.6°
Polarization correction Yes (pair of orthogonal wedges)
Damage thresholds
Maximum average power density 10 MW/cm2
Maximum energy density 10 J/cm2
Maximum power 150 W
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 16 mm
Dimensions 54H x 50W x 86D mm