Gentec-EO UP19K-15S-H5-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:2046
Product Details
Gentec-EO UP19K-15S-H5-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP19K-15S-H5-D0 Thermal Detector for laser power measurement up to 15 W.
Fast rise time (0.6 sec)
High damage threshold (36 kW/cm2)
Compact Design
Only 20.6 mm thick (15S model)
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 15 W
Maximum average power (1 minute) 30 W
Noise equivalent power 1 mW
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 0.6 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 15 J
Noise equivalent energy 0.02 J
Minimum repetition period 4 s
Maximum pulse width 88 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 36 kW/cm2
Maximum energy density 1 J/cm2
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 19 mm
Absorber H5
Dimensions 50H x 50W x 20.6D mm