Gentec-EO UP17P-6S-W5-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1702
Product Details
Gentec-EO UP17P-6S-W5-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP17P-6S-W5-D0 Thermal Detector for laser power measurement up to 6 W.
Measure extremely high average power density lasers with the W absorber
The W absorber can handle tightly focused beams thanks to its extremely high average power density damage threshold of 100 kW/cm2. It measures from UV to IR but is not suitable for CO2 laser wavelengths.
Ideal for UV lasers and tightly focused beams
Very low risk of damaging the equipment
Key FFeatures
2 Absorbers to Choose from
H5:36 kW/cm2
W5:100 kW/cm2
High “Power to Size” Ratio
6 W continuous reading
Energy Mode
Measure single shot energy up to 200 J (with the W5 version)
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 6 W
Maximum average power (1 minute) 7 W
Noise equivalent power 1 mW
Spectral range 0.193 - 10 μm
Typical rise time 1.4 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 200 J
Noise equivalent energy 0.02 J
Minimum repetition period 5 s
Maximum pulse width 133 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 100 kW/cm2
Maximum energy density 1.1 J/cm2
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 17 mm
Absorber W
Dimensions 46H x 46W x 10.7D mm