Gentec-EO QE95LP-S-MB-D0 Pyroelectric Detector
Updated:2025-03-13
Views:1727
Product Details
Gentec-EO QE95LP-S-MB-D0 Pyroelectric Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PC-Gentec-EO User's Manual QE User's Manual INTEGRA User's Manual
Gentec-EO QE95LP-S-MB-D0 Pyroelectric Detector for laser energy measurement up to 70 J.
Broadband absorber with high damage thresholds
Low risk of damaging the equipment
Useful for measuring the energy of a wide range of lasers
Extra large Aperture
Effective aperture of 95 mm ?
Measurement capabilities
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 2 ms
Repeatability <0.5%
Maximum repetition frequency 40 Hz
Maximum measurable energy 70 J
Noise equivalent energy 15 μJ
Maximum pulse width 1.5 ms
Energy calibration uncertainty ±3 %
Damage thresholds
Maximum average power density 10 W/cm2
Maximum energy density 0.6 J/cm2
Maximum power 20 W
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 95 mm
Absorber MB
Dimensions 122H x 122W x 20D mm