Gentec-EO QE65LP-H-MB-D0 Pyroelectric Detector
Updated:2025-03-13
Views:1733
Product Details
Gentec-EO QE65LP-H-MB-D0 Pyroelectric Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PC-Gentec-EO User's Manual QE User's Manual INTEGRA User's Manual
Gentec-EO QE65LP-H-MB-D0 Pyroelectric Detector for laser energy measurement up to 50 J.
The highest damage thresholds on the market with the QED absorber
The highest maximum energy density damage threshold
Very low risk of damaging the equipment with your laser
Perfect for pulsed beams with high energy density
Optional INTEGRA (USB or RS-232) output
The most cost-efficient solution
Same measurement performance as our other solutions
No compromise on interface functions and features
Compact solution for OEM applications and field servicing
Save money on recalibration with an all-in-one instrument
Key Features
Modular Concept
Increase the power capability of your detector: 2 different cooling modules
Extra large Aperture
Effective aperture of 65 x 65 mm
QED Attenuator Available
Low Noise Level
10 μJ for the MB coating
Test Target Included
With the MB models
Smart Interface
Containing all the calibration data
Specifications
Measurement capabilities
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 1 ms
Repeatability <0.5%
Maximum repetition frequency 100 Hz
Maximum measurable energy 50 J
Noise equivalent energy 10 μJ
Maximum pulse width 0.7 ms
Energy calibration uncertainty ±3 %
Damage thresholds
Maximum average power density 10 W/cm2
Maximum energy density 0.6 J/cm2
Maximum power 40 W
Physical characteristics
Cooling Convection (heatsink)
Aperture width 65 mm
Aperture height 65 mm
Absorber MB
Dimensions 92H x 92W x 99D mm