Gentec-EO QE50SP-H-MT-D0 Pyroelectric Detector
Updated:2025-03-13
Views:1750
Product Details
Gentec-EO QE50SP-H-MT-D0 Pyroelectric Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PC-Gentec-EO User's Manual QE User's Manual INTEGRA User's Manual
Gentec-EO QE50SP-H-MT-D0 Pyroelectric Detector for laser energy measurement up to 13 J.
Handle high repetition rates with the MT absorber
Designed for pulsed lasers with high repetition rates, the MT absorber features an improved temporal response to accurately measure pulse-to-pulse energy at high repetition rates up to 10 kHz.
Measure all pulses at high repetition rates
Low risk of damaging the equipment
Suitable for a wide range of laser wavelengths
Optional INTEGRA (USB or RS-232) output
The most cost-efficient solution
Same measurement performance as our other solutions
No compromise on interface functions and features
Compact solution for OEM applications and field servicing
Save money on recalibration with an all-in-one instrument
Key Features
Modular Concept
Increase the power capability of your detector: 2 different cooling modules
Low Noise Level
10 μJ for the MB coating
QED Attenuator Available
High Repetition Rate Options
QE-MB: 200 Hz (standard)
QE-MB: 500 Hz (upon request)
QE-MT: 4 000 Hz (standard)
Test Target Included
With the MB models
Smart Interface
Containing all the calibration data
Specifications
Measurement capabilities
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 20 μs
Repeatability <0.5%
Maximum repetition frequency 4000 Hz
Maximum measurable energy 13 J
Noise equivalent energy 10 μJ
Maximum pulse width 10 μJ
Energy calibration uncertainty ±3 %
Damage thresholds
Maximum average power density 10 W/cm2
Maximum energy density 0.5 J/cm2
Maximum power 20 W
Physical characteristics
Cooling Convection (heatsink)
Aperture width 50 mm
Aperture height 50 mm
Absorber MT
Dimensions 75H x 75W x 44D mm