Coherent PowerMax-USB PM100-19C Compact Power Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1932
  • Brand: Coherent
  • Model: PowerMax-USB PM100-19C
  • Description: This PowerMax-USB PM100-19C sensor is a compact convectively-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 100W for short durations up to five minutes at a time. Above 20W this air-coo
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
Coherent PowerMax-USB PM100-19C Compact Power Sensor Description:
Datasheet 1 Datasheet 2 User's Manual
This PowerMax-USB PM100-19C sensor is a compact convectively-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 100W for short durations up to five minutes at a time. Above 20W this air-cooled sensor must be used intermittently.
Compact thermopile sensor for measuring pulsed & CW lasers between 300 mW and 100W intermittently for up to five minutes. Direct USB interface.
Key Features:
300 mW to 100W range (intermittent)
19 mm diameter active area
Spectrally flat broadband coating
0.19 to 11 μm spectral range
Water/Air Intermittent
Direct USB interface
ISO 17025 accredited
Specifications
Cable Type
USB
Cooling Type
Water, Air (intermittent)
Power Range
300 mW to 100W (water-cooled)
Active Area Diameter
19 mm
Detector Coating
Broadband
Noise Equivalent Power (milliwatts)
1
Maximum Intermittent Power (watts)(<5 minutes)
100, <5 min.
Long-Pulse Joules Range (joules)
1 to 100
Wavelength Range (micrometers)
0.19 to 11 μm
Maximum Power Density (kilowatts per square centimeter)
6 kW/cm2
Maximum Energy Density (millijoules per square centimeter)
600 mJ/cm2 10 ns, 1064 nm
Response Time, Speed-up On, 0% to 95% (seconds)