Coherent PM300F-50X Laser Power Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1900
  • Brand: Coherent
  • Model: PM300F-50X
  • Description: This PM300F-50X sensor is a fan-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 300W. It incorporates a UV absorber coating that is optimized for use at ultraviolet wavelengths. Spectral
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
Coherent PM300F-50X Laser Power Sensor Description:
Datasheet
This PM300F-50X sensor is a fan-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 300W. It incorporates a UV absorber coating that is optimized for use at ultraviolet wavelengths. Spectral compensation is available from 157 nm to 1064 nm.
Key Features:
1W to 300W range
50 mm diameter active area
UV coating
0.15 to 1 μm spectral range
Fan-cooled
ISO 17025 accredited
Specifications
Cable Type
PM DB-25
Cooling Type
Fan
Power Range
1W to 300W
Active Area Diameter
50 mm
Detector Coating
UV
Noise Equivalent Power (milliwatts)
5 mW (w/o fan), 100 mW (with fan)
Maximum Intermittent Power (watts)(<5 minutes)
Long-Pulse Joules Range (joules)
1 to 300
Wavelength Range (micrometers)
0.15 to 1
Maximum Power Density (kilowatts per square centimeter)
Maximum Energy Density (millijoules per square centimeter)
600, 1064 nm, 10 ns
Response Time, Speed-up On, 0% to 95% (seconds)