Coherent PM1KX-100 Water-cooled kW Laser Power Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1839
  • Brand: Coherent
  • Model: PM1KX-100
  • Description: This PM1K-100 sensor is a water-cooled kW laser power sensor intended for measuring lasers up to 1000W. It incorporates a UV absorber coating that is optimized for use at ultraviolet wavelengths. Spec
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
Coherent PM1KX-100 Water-cooled kW Laser Power Sensor Description:
Datasheet
This PM1K-100 sensor is a water-cooled kW laser power sensor intended for measuring lasers up to 1000W. It incorporates a UV absorber coating that is optimized for use at ultraviolet wavelengths. Spectral compensation is available from 157 nm to 1064 nm.
Key Features:
100W to 1000W range
100 mm diameter active area
UV coating
0.15 to 1 μm spectral range
Water-cooled
ISO 17025 accredited
Specifications
Cable Type
PM DB-25
Cooling Type
Water
Power Range
1W to 1000W
Active Area Diameter
100 mm
Detector Coating
UV
Noise Equivalent Power (milliwatts)
20
Maximum Intermittent Power (watts)(<5 minutes)
Wavelength Range (micrometers)
0.15 to 1
Maximum Power Density (kilowatts per square centimeter)
1 to 2.5
Maximum Energy Density (millijoules per square centimeter)
600, 1064 nm, 10 ns
Response Time, Speed-up On, 0% to 95% (seconds)