Coherent PM150-19C Compact Power Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1879
  • Brand: Coherent
  • Model: PM150-19C
  • Description: This PM150-19C sensor is a compact water-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 150W with water, and up to 20W without water for short durations (up to five minutes at a time).T
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
Coherent PM150-19C Compact Power Sensor Description:
Datasheet
This PM150-19C sensor is a compact water-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 150W with water, and up to 20W without water for short durations (up to five minutes at a time).
300 mW to 150W compact power sensor, 0.25 to 11 μm spectral range, 19 mm diameter active area.
Compact water-cooled thermopile sensor for measuring pulsed & CW lasers between 300 mW and 150W. It can be used to measure 20W without water, intermittently, for up to five minutes.
Key Features:
300 mW to 150W range
19 mm diameter active area
Spectrally flat broadband coating
0.25 to 11 μm spectral range
Water-cooled
ISO 17025 accredited
Specifications
Cable Type
PM DB-25
Cooling Type
Water, Air (intermittent)
Power Range
300 mW to 150W
Active Area Diameter
19 mm
Detector Coating
Broadband
Noise Equivalent Power (milliwatts)
1
Maximum Intermittent Power (watts)(<5 minutes)
Long-Pulse Joules Range (joules)
1 to 150
Wavelength Range (micrometers)
Maximum Power Density (kilowatts per square centimeter)
Maximum Energy Density (millijoules per square centimeter)
600, 1064 nm, 10 ns
Response Time, Speed-up On, 0% to 95% (seconds)