Coherent PM100-19C Compact Power Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1998
  • Brand: Coherent
  • Model: PM100-19C
  • Description: This PM100-19C sensor is a compact convectively-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 100W for short durations up to five minutes at a time. Above 20W this air-cooled sensor mu
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
Coherent PM100-19C Compact Power Sensor Description:
Datasheet
This PM100-19C sensor is a compact convectively-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 100W for short durations up to five minutes at a time. Above 20W this air-cooled sensor must be used intermittently.
Compact thermopile sensor for measuring pulsed & CW lasers between 300 mW and 100W intermittently for up to five minutes.
300 mW to 100W (intermittent) compact power sensor, 0.25 to 11 μm spectral range, 19 mm diameter active area.
Key Features:
300 mW to 100W range (intermittent)
19 mm diameter active area
Spectrally flat broadband coating
0.25 to 11 μm spectral range
Convective air-cooled
ISO 17025 accredited
Specifications
Cable Type
PM DB-25
Cooling Type
Air
Power Range
300 mW to 100W
Active Area Diameter
19 mm
Detector Coating
Broadband
Noise Equivalent Power (milliwatts)
1
Maximum Intermittent Power (watts)(<5 minutes)
Long-Pulse Joules Range (joules)
1 to 100
Wavelength Range (micrometers)
Maximum Power Density (kilowatts per square centimeter)
Maximum Energy Density (millijoules per square centimeter)
600, 1064 nm, 10 ns
Response Time, Speed-up On, 0% to 95% (seconds)