PD300-CIE Photometric Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2129
  • Brand:OPHIR
  • Model: PD300-CIE
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
Overview of PD300-CIE photometric sensor:
PD300-CIE Sensor Drawing:
Main parameters:
Aperture 2.4x2.8mm
Spectral Range 400-700nm
Power Range 20mLux-200KLux
Dimensions 118 L x 10 W x 18 D (mm)
Max Pulse Energy 1μJ
Max Average Power Density 10W/cm2
Response Time 0.2s
Max Average Power 200kLux
Problem summary:
Operating principle of photodiode sensor
When a photon source (such as a laser) is aligned with a photodiode detector, a current is generated that is proportional to the light intensity and depends on the wavelength. Since the power of many low-power lasers is about 5 to 30mW, while most photodiode detectors are saturated at about 2mW, PD300 sensors are built with built-in filters, so the basic sensors can measure power up to 30mW without saturation. The PD300 sensor series can measure power up to 300mW or 3W, depending on the model, with the help of an additional removable filter.