Meteorology RH and T Probes - Rotronic MP100A/MP400A
Updated:2025-03-13
Views:1999
  • Brand: PST/Rotronic
  • Model: Rotronic MP100A/MP400A
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
Meteorology RH and T Probes - Rotronic MP100A/MP400A Description:
User’s Manual
Low Power Consumption for Battery Operation in Remote Locations
Features
Very robust, therefore high long-term stability
Voltage and current outputs for humidity and temperature
Hygromer® IN-1 sensor / Pt100 1/3 Class B
Cable length compensation up to 100 m
Connection with T4/T7 connector or cable with open ends
Specifications
Technical data MP100A (analog) MP400A (analog)
General
Parameters Humidity and temperature Humidity and temperature
Housing material POM POM
Supply voltage 4.8…30 VDC 10...30 VDC
Current consumption <4 mA at 4.8 VDC <50 mA at 10 VDC
Range of application / Storage conditions -40...85 °C -40...85 °C
Cable length compensation Up to 99 m Up to 99 m
Humidity measurement
Sensor ROTRONIC HYGROMER® IN-1 ROTRONIC HYGROMER® IN-1
Measurement range 0..100 %RH 0..100 %RH
Accuracy at 0...30 °C 10…95 %RH: ±1.5 %RH 10…95 %RH: ±1.5 %RH
Long-term stability <1 %RH/year <1 %RH/year
Temperature measurement Pt100 1/3 Class B Pt100 1/3 Class B
Measurement range -50...100 °C -50...100 °C
Accuracy at 0...30 °C ±0.3 K ±0.3 K
Response time <15 s τ63 <15 s τ63
Analog output
Current N/A 0(4)…20 mA
Voltage 0…1 V N/A