L300W-UAF OEM Thermal Power/Energy Laser Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2152
  • Brand:Ophir
  • Model:L300W-UAF
  • Description: The L300W-UAF is a water cooled OEM thermal power/energy laser sensor with a 50mm aperture. It can measure from 500mW to 300W. It can measure energy from 200mJ to 300J. It has the spectrally flat broa
Product Details
L300W-UAF OEM Thermal Power/Energy Laser Sensor Description:
The L300W-UAF is a water cooled OEM thermal power/energy laser sensor with a 50mm aperture. It can measure from 500mW to 300W. It can measure energy from 200mJ to 300J. It has the spectrally flat broadband coating covering the spectral range from 0.19 to 20μm. It has analog and RS232 output.
L300W-UAF OEM Thermal Power/Energy Laser Sensor Drawing:
L300W-UAF Drawing
L300W-UAF OEM Thermal Power/Energy Laser Sensor Specifications:
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.19-20μm
Power Range 0.5W-300W
Energy Range 200mJ-300J
Dimensions 80 L x 80 W x 58 D (mm)
Max Average Power Density 9kW/cm2 at 300W
Response Time 2.5 s
Max Energy Density(for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density(for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 300W water cooled free standing